Horolezectví


Pro mnoho horolezců je Český ráj druhým domovem. Pískovcové skály mají podmanivé kouzlo a lákají ke slézání snad každého kluka (i mnoho děvčat). Kdysi se považovalo zdolávání zdejších věží za pouhý trénink na opravdové hory, ale dnes je mnoho lezců "pískařů", kteří se plně realizují právě tady.
Skalák je mezi horolezci jakýmsi nekorunovaným králem lezeckých oblastí Českého ráje. Přes 400 věží tady dosahuje výšku až 55 metrů a jsou "namačkány" na poměrně malém prostoru. Skal je tolik, že kompletní sbírka průvodců zabere v knihovničce samostatnou poličku. Úplně nahoře na věžích spatříme plechové krabičky vrcholových knížek. Zejména pro mladé lezce je podpis do vrcholové knížky a stisk ruky s kamarádem na laně nejkrásnějším zakončením výstupu.
Několik generací horolezců se podílelo na vytvoření psaných i nepsaných pravidel lezení ve Skaláku. Jedním z vážných důvodů je i ochrana skal, které jsou často z velmi měkkého pískovce. Platí proto přísný zákaz lezení za mokra a 48 hodin po dešti, kdy je pískovec podstatně méně pevný. Není dovoleno používání pomůcek, které skálu poškozují. Týká se to jak bot, tak jistících prostředků, ale i osazování jistících kruhů, zřizování slanění či používání magnézia. Lezení je povoleno od 1.4. do 31.10 ( pro některé skály mohou být vyhlašovány dočasné zákazy lezení - důvodem může být např. hnízdění ptáků).
Lezení je povoleno jen registrovaným horolezcům, případně pod vedením horolezeckých instruktorů.

Další informace naleznete na :
                                                         
       www.hruboskalsko.cz

| Hlavní stránka |