Starší příspěvky do aktualit obce

(podle datumů)


20.října 2002

 

Milovník a štědrý příznivec Českého ráje, zakladatel Nadace Českému ráji,
rodák z Radvánovic a čestný občan naší obce

pan Bohuslav Jan Horáček
zemřel v nedožitých osmasedmdesáti letech.

Do podvědomí veřejnosti vstoupil Bohuslav Jan Horáček před čtyřmi lety, kdy věnoval přes dva miliony korun na rekonstrukci kašny na turnovském náměstí. Pak se už stále častěji v souvislosti s jeho jménem objevovala slova jako zázrak, dar z říše snů,….

" Pan Horáček přišel za námi téměř omluvně, že koupil za osm milionů korun vilu pro obecní úřad na Hrubé Skále. Ptal se co bychom chtěli my. Byl to skoro zázrak - stavbu domu pro seniory jsme plánovali přes šest let a najednou jsme měli možnost ji uskutečnit," vzpomíná na první setkání s radvánovickým rodákem starostka Vlasta Špačková. Areál DPS v Radvánovicích se díky daru pana Horáčka stal během dvou let skutečností a je naší chloubou. I když se tento vzácný člověk na scéně života obce objevil pouze na kratičký okamžik, jeho rukopis zůstane v její historii nesmazatelně zapsán.

Smutná zpráva o smrti vzácného člověka snad nevylučuje i trochu optimismu nebo myšlenek na budoucnost - právě s ohledem na smrt, která jednou vždy přijde, založil pan Horáček svou nadaci. Ta  věnovala na rozvoj regionu stovky milionů korun, bude v práci svého zakladatele pokračovat a výsledky této práce zde zůstanou, jak si pan Horáček přál.

 

Čest jeho památce

 


17.října 2002

NA NEBEZPEČNÉ SILNICI POD TROSKAMI UMÍRAJÍ LIDÉ

O víkendu zahynula spolujezdkyně řidiče, který havaroval na silnici I/35 mezi Sedmihorkami a Radvánovicemi. Vůz ve vysoké rychlosti vyletěl z vozovky, narazil do stromu a převrátil se. Letos to byla už druhá smrtelná havárie na úseku mezi Turnovem a Jičínem. Silnice je nebezpečná a každá další havárie to jenom potvrzuje.
Nic na tom nemění skutečnost, že řidič, který o víkendu havaroval, je podezřelý z řízení pod vlivem alkoholu.
Velitel semilské dopravní policie Milan Čermák konstatoval, že na této silnici policisté od začátku roku zaznamenali již 65 dopravních nehod. Znamená to, že se tady stane každá sedmnáctá nehoda na okrese Semily. Přitom délka tohoto úseku je v poměru k celkové délce silniční sítě na okrese zanedbatelná . O vysoké nebezpečnosti svědčí i to, že zatímco v průměru celého okresu připadá na jednu smrtelnou nehodu celkem 135 havárií, mezi Turnovem a Jičínem končila smrtí jedna nehoda z třiatřiceti.
Budoucnost silnice mezi Turnovem a Jičínem, budou zřejmě, stejně jako doposud i v blízké budoucnosti provázet velké otazníky a ostré spory. Právě v těchto dnech začíná v místních obcích běžet lhůta, v níž se může veřejnost seznámit s projektem přeložky silnice I/35. Na trase Ohrazenice, Sedmihorky, Jinolice má stávající silnici doplnit nová rychlostní dvouproudá komunikace. S tímto záměrem Ředitelství silnic a dálnic ovšem zásadně nesouhlasí ochránci přírody ze správy Českého ráje - nová vozovka by podle nich drasticky narušila charakter chráněné oblasti. Výhrady má i krajský úřad, který dává přednost stavbě čtyřproudé silnice, a to ve směru z Turnova na Železný Brod a Semily. Několik nových variant trasy nové silnice bude také obsahovat územní plán Libereckého kraje, jehož koncepce bude hotová na přelomu ledna a února příštího roku.

Převzato - MF Dnes Liberecký kraj 17.10.02

Uživatelům silnice mezi Turnovem a Jičínem , především však občanům přilehlých obcí, kteří ji využívají nejvíce, nezbývá zatím nic jiného, než s maximální pozorností jezdit po stávající komunikaci.
Její stav mezi Turnovem a Sedmihorkami připomíná silnici I.třídy pouze hustotou provozu. To je však již jiná , i když úzce související kapitola.


17.října 2002

STAROSTKA BYLA POZVÁNA NA SETKÁNÍ S PREZIDENTEM REPUBLIKY

Setkání starostů s prezidentem republiky Václavem Havlem ve Španělském sále Pražského hradu se ve středu 16.října zúčastnila i starostka naší obce Vlasta Špačková. Starostové se před komunálními volbami již tradičně přišli rozloučit s prezidentem. Pro prezidenta to bylo poslední setkání, protože napřesrok opustí svůj úřad.
Přicházejícího prezidenta uvítal potlesk a úsměvy. Stejně ocenili starostové Havlova slova díků za práci, kterou komplikovala reforma státní správy a v mnoha místech republiky i srpnové povodně.
S prezidentem si všichni chtěli potřást rukou, povědět mu , odkud jsou, co je v jejich obci nového, a také popřát hodně zdraví. Paní Špačková reprezentující na setkání obec, která postoupila do celostátního kola soutěže Vesnice roku 2002 měla tu čest s dalšími 12 zástupci finalistů pozdravit se s panem prezidentem osobně. Pan prezident jí blahopřál k dosaženému úspěchu v soutěži a poděkoval za dosavadní práci v samosprávě obce. Ona mu na oplátku popřála pevné zdraví a pozvala ho k nám do Českého ráje. Ujistila ho, že ho u nás vřele přivítáme i v příštím roce, kdy už nebude hlavou státu.
Po krátké, neformální diskusi se Španělský sál začal pomalu vyprazdňovat, na starosty čekalo ve vedlejší místnosti pohoštění.


26.srpna 2002

Povodňová sbírka

Finanční prostředky získané při povodňové sbírce od občanů i organizací, budou předány do postižené obce PŘEDMÍŘ - okres Strakonice, jako naše pomoc na odstraňování následků záplav.

K dnešnímu dni bylo sbírkou získáno cca 200 tis. Kč.

SBÍRKA DÁLE POKRAČUJE, FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY JSOU VYBÍRÁNY NA OBECNÍM ÚŘADĚ V PŘÁSLAVICÍCH.

Děkujeme všem dárcům za pochopení vážné situace, kterou dokumentují i snímky obce Předmíř, které pořídili v sobotu 17.8. ing. Šimánek a p.Vítek.

1 2 3 4 5 6

V.Špačková - starostka


20.července 2002

Soutěž o titul VESNICE ROKU 2002

Vítězstvím v regionálním kole získala obec KARLOVICE prestižní ocenění VESNICE ROKU 2002 LIBERECKÉHO KRAJE a bude Liberecko zastupovat v celostátním finále.
Při příležitosti tohoto úspěchu vydává obecní úřad mimořádný zpravodaj, jehož cílem je přiblížit občanům podstatu soutěže o Vesnici roku a umožnit jim krátce se ohlédnout na cestě, kterou celá obec v uplynulých dvanácti letech vykonala.
Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola soutěže proběhlo ve čtvrtek 18. července v Lázních Sedmihorkách

VESNICE  ROKU 2002 - "naši soupeři"

Bernartice

Jihočeský kraj

Blatnička

Jihomoravský kraj

Bouzov

Olomoucký kraj

Drmoul

Karlovarský kraj

Horní Ředice

Pardubický kraj

Hoštka

Ústecký kraj

Hukvaldy

Moravskoslezský kraj

Libice nad Doubravou

Kraj Vysočina

Nečtiny

Plzeňský kraj

Petrovice

Středočeský kraj

Rusava

Zlínský kraj

Suchý důl

Hradecký kraj

Karlovice

Liberecký kraj


20.července 2002

Slavnosti slámy - SLAMÁK 2002

Uprostřed žhavého léta, přesně od 10. do 18.srpna, se všichni můžeme těšit na zcela ojedinělou akci. Poprvé v Čechách budou uspořádány právě u nás, v Českém ráji, přesněji v Radvánovicích mezi zastávkou ČD a Libuňkou, SLAVNOSTI SLÁMY, které nesou označení "Slamák 2002".
Nasadíte si kouzelné "slaměné brýle" a vstoupíte do pohádkového slaměného světa. Hned u silnice si budete muset poradit s bludištěm vysekaným v kukuřici ( toto bludiště zde bude ostatně celé léto, takže na bloudění bude dost času). Pokud se Vám podaří překonat jeho nástrahy, dorazíte k velkému slaměnému hradu, který budete moci dobýt.
Okolo hradu narazíte na podivné figury - zvířata, stavby, příšery - všechno ze slámy. A nejen že narazíte, ale budete si je moci sami vyrobit a zapojit se tak do soutěže o nejkrásnější a nejnápaditější slaměnou figuru.
Příliš se nedivte, když narazíte i na živá domácí zvířata, která ovšem ve městě až zas tak běžná nejsou - kozy, ovce, koně. A pokud si budete chtít osahat zemědělskou techniku - starou i moderní - či na vlastní oči poznat rozdíl mezi pšenicí, žitem, ječmenem či ovsem, lepší příležitost asi nebudete hned tak mít. A právě tak tomu bude i s řemesly, která k venkovu a slámě
A tak již teď objednáváme skvělé počasí pro tuto skvělou akci.

Za přípravný výbor Slamáku : Tomáš Tomsa, Občanské sdružení Alternativa 3000

Program slavností slámy 10. - 18.srpna 2002
Denně od 10 hodin, hlavní program od 14.hodin.

1 Diana 3 Pes Pivo Pořadatel


10.června 2002

TOP DÍVKA 2002 z Radvánovic


Turnovské regionální kolo soutěže dívčí krásy Top Dívka 2002 bylo ve středu pátého května v městském divadle zakončeno triumfem Veroniky MLEJNKOVÉ z Radvánovic mezi mladšími děvčaty od šesti do deseti let a Terezy Tomešové z Turnova v kategorii od deseti do patnácti let. Třetí ročník soutěže připravilo vedení společnosti Top dívka cz. za pomoci třech desítek sponzorů a "duše večera", Ilony Šulcové, majitelky Taneční a pohybové školy Ilma. Nejsympatičtější dívky z Českého ráje mimo jiné absolvovaly rozhovor s moderátorem večera Janem Čenským, při něm Veronika přiznala, že se ráda pěkně obléká kvůli klukům. Ve volné disciplíně dobře zahrála na zobcovou flétnu a ještě lépe zazpívala.
Obě vítězky se zúčastní republikového finále 27.listopadu v Liberci.

Veroniko blahopřejeme a při finále budeme držet palce !
OÚ Karlovice


3.června 2002

Turistické noviny Český ráj 2002

Letní turistické autobusy, tipy na výlety, turistické atraktivity, kalendárium akcí a další informace, které Vám zpříjemní pobyt v našem regionu.

Mikroregion Český ráj ve spolupráci s Městským informačním střediskem Turnov připravil i pro letošní turistickou sezónu  informační noviny Český ráj 2002.
Základem novin je popis turistických možností, které Český ráj nabízí návštěvníkům. Náměty jsou uspořádány podle zastávek šesti linek sezónních turistických autobusů a  měly by usnadnit pěším turistům, cykloturistům i zájemcům o vyhlídkovou jízdu orientaci v Českém ráj. Každá trasa je doplněna stručnou charakteristikou nejdůležitějších zajímavostí, které jsou přímo na trase, nebo na navržených turistických trasách vedených z jednotlivých zastávek. Noviny jsou doplněny o kalendárium všech akcí v Českém ráji od června do září 2002. Nechybí ani trasy a kompletní jízdní řády všech šesti linek sezónních turistických autobusů.
Noviny je možné  v naší obci zakoupit  na obecním úřadě, v autokempu, v Lázních Sedmihorkách, v prodejnách a restauracích. Cena - pouhých  8.- Kč.
___________________________________________________________________________

Členové mikroregionu Český ráj : Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice, Ktová, Libošovice, Mladějov, Olešnice, Osek, Sobotka, Troskovice, Újezd pod Troskami, Vyskeř.


10.června 2002

OKRSKOVÁ  SOUTĚŽ   V POŽÁRNÍM SPORTU  - V SEDMIHORKÁCH

Okrsek  Rovensko p.Troskami

V sobotu 8.června 2002 se konala v Sedmihorkách okrsková soutěž v požárním sportu –okrsek Rovensko p. Troskami. Pořádání soutěže bylo svěřeno SDH Karlovice. Soutěží se zúčastnilo 16 družstev.

Členové pořádajícího sboru zúročili dlouhodobou přípravu a využili domácího prostředí.

Umístění :
Kategorie – požární sport – ženy     1. místo   KARLOVICE  -(postup do okresního kola)
Kategorie – požární sport – muži     2. místo   KARLOVICE  -(postup do okresního kola)

Běh  100 m překážky - jednotlivci
Kategorie ženy :
                            1.místo    Bohuslava Havrdová  SDH Karlovice
                            3.místo    Dana Hladíková          SDH Karlovice

Celkové výsledky okrskové soutěže v požárním sportu – SEDMIHORKY  -  8.6.2002


19.května 2002

Českým rájem se proháněl historický vlak

Jízdu Českým rájem na radvánovickou zahradní železnici zvláštním motorovým historickým vlakem připravili na sobotu 18.května členové Mladoboleslavského železničního spolku.
Trasa vedla z Mladé Boleslavi do Libuně, dále do Turnova a zpět. Stěžejním bodem cesty byla zastávka v železniční stanici Hrubá Skála, kam historický motorák dorazil přesně podle stanoveného jízdního řádu v 10.30 hod. Z nádraží se všichni účastníci přesunuli do železničního království pana Fajty v Radvánovicích. Mini železnice, kterou pan Fajta ve svém volném čase vybudoval na zahradě za rodinným domkem všechny nadchla. Bez výjimky dospělí i děti využili služeb radvánovického vláčku a nechali se povozit na místním okruhu, kde nechybí železniční přejezdy, výhybky, kilometrovníky a další detaily, bez kterých se žádná pořádná železniční trať neobejde. Zájem byl obrovský, a tak se ještě v 16 hodin rozléhalo po Radvánovicích houkání mašinek.


1.května 2002

Čarodějnice

Mnoho lidí se těší na poslední dubnový večer, kdy se sejdou u ohně, opečou buřty a upálí látkovou postavu čarodějnic. Málokdo již ale ví, jaké mají oslavy Čarodějnic vlastně historické kořeny a jaké pověry a tradice se k tomuto datu původně vztahovaly. Takzvaná filipojakubská noc z 30.dubna na 1.května byla obdobím, kdy měly údajně nečisté síly větší moc nad obyčejnými lidmi, než obvykle. Říkalo se, že vůdce temna, ďábel může uplatňovat svou moc na zemi prostřednictvím čarodějnic. Za spojenectví s ním lidé často podezřívali zejména staré ženy.
Velmi starou historii má také zvyk pálení ohňů. V předvečer ohňových slavností obcházela mládež jedno hospodářství po druhém a sbírala dřevo. Na oheň bylo třeba shromáždit devět druhů dřeva a nikdy nesměl chybět jalovec. Hranici s panákem, znázorňujícím čarodějnici, zapaloval vždy muž, který se poslední ve vsi oženil. Aby se vesnici vyhnul požár, muselo kolem ní zaplát sedm ohňů. Od dohořívajících polen se pak zapalovaly pochodně, se kterými chodili lidé do okolních luk a polí.Tam s nimi tančili a zpívali, aby zahnali nečisté síly.
S filipojakubskou nosí se pojí také další pověry. Říkalo se, že této noci se otevírá země a vydává své poklady.
I v naší obci se udržuje tradice pálení čarodějnic. Letos se v příjemném, i když chladném podvečeru sešlo několik desítek lidí u hasičské zbrojnice v Karlovicích, kde byla připravena veliká hranice. Ta k radosti přítomných dětí vzplála po dvacáté hodině. Přítomné čarodějnice se rekrutovali pouze z řad té nejmladší dívčí generace. O organizaci akce a občerstvení se starali členové místního hasičského sboru. Hasiči využili příležitosti a široké veřejnosti představili svoji nově zrekonstruovanou a vybavenou klubovnu.


25.března 2002

DĚTSKÝ KARNEVAL

Nadmíru se vydařil dětský maškarní karneval, který v neděli dne 24.března uspořádala J.Hlubučková a kolektiv. Téměř šedesát dětí v doprovodu rodičů, babiček a dalších dospěláků zcela zaplnilo sál v KD v Přáslavicích. Spousta různých masek, hudba k tanci i poslechu, dobrá nálada, nic z toho v Přáslavicích nechybělo. V tombole vyhrál každý a především ti nejmenší byli skutečně roztomilí. Rozzářené dětské tváře a spokojenost všech účastníků byly odměnou těm, kteří se o tuto akci zasloužili.


17.března 2002

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ DOMU
čp.107 v Radvánovicích

V říjnu r.2000 byl dokončen a veřejnosti slavnostně předán Dům pro seniory. První z velkých investic největšího středoevropského mecenáše a filantropa Bohuslava Jana Horáčka - rodáka z Radvánovic. Již tehdy byly v plném proudu přípravy na výstavbu dalšího domu.
Sobota 16.března 2002, deset hodin dopoledne, vše je připraveno k slavnostnímu otevření obecního domu čp.107 v areálu Domova pro seniory v Radvánovicích.
" Věřím, že naši spoluobčané prožijí v novém, krásném prostředí spoustu klidných a pokojných dnů. Jsem hrdá na to, že se v naší malé obci podařilo vybudovat toto velkolepé dílo. Všichni jsme si vědomi, že bez finančních prostředků poskytnutých Nadací B.J.Horáčka Českému ráji by tato stavba nikdy nevznikla. Proto kromě poděkování, projektantům (PROFES PROJEKT - Turnov), hlavnímu dodavateli stavby (BAK, a.s. Trutnov) a všem zainteresovaným, patří hlavně dík našemu rodákovi, čestnému občanovi Karlovic panu B.J.Horáčkovi, zakladateli nadace, " řekla m.j. při slavnostním projevu starostka Vlasta Špačková.
Za Nadaci B.J.Horáčka Českému ráji promluvili ing.Lumír Šubert - člen správní rady a JUDr. Václav Šolc - předseda dozorčí rady. Pan Šubert tlumočil přítomným pozdravy od pana Horáčka, který se bohužel nemohl slavnostního aktu otevření domu zúčastnit. JUDr. Šolc připomenul zásluhy p. Horáčka a přiblížil občanům další aktivity Nadace. Po té přestřihl pásku a společně se starostkou předali dům k užívání novým nájemníkům.
Při dni otevřených dveří si návštěvníci mohli prohlédnout všech šestnáct nových, moderních bytů i zázemí domu. Této příležitosti využilo nečekaně veliké množství lidí.
Již v příštích dnech nalezne v domě nový domov 25 nájemníků. Celý areál bude v nejbližších měsících dokončen posledními terénními úpravami a ozeleněním.              
Obrazová příloha


5.března 2002

Zlatý erb 2002 - výsledky nominačního kola

3.3.2002 byly zveřejněny výsledky nominačního kola

V kategorii obce, kde bylo přihlášeno 107 soutěžících byli nominováni :
Soutěžící jsou řazeni podle abecedy.

  Obec
  Soutěžní stránka
  Bolatice   www.bolatice.cz
  Dubicko   dubicko.zabrezsko.cz
  Kačlehy   www.kaclehy.cz
  Karlovice   www.karlovice-sedmihorky.cz
  Kozmice   www.kozmice.cz
  Kralice nad Oslavou   www.kralicenosl.cz
  Nezamyslice   www.nezamyslice.cz
  Nové Veselí   www.noveveseli.cz
  Pohoří   www.obecpohori.cz
  Pozlovice   www.pozlovice.cz
  Sázava u Lanškrouna   www.obec-sazava.cz

Soutěž pokračuje odborným hodnocením porotou, výběrem finalistů a vítězů.
Držte palce !!


10.února 2002

MALÁ FATRA

Slovenské hory nedaleko našich hranic jsou letošním cílem našeho zájezdu, tak jak jste si sami určili na podzimním setkání v Sedmihorkách. Zájezd je situován do překrásné horské oblasti kolem Vrátné doliny a program bude opět volen tak, aby mohli s námi jet i starší, méně pohyblivý milovníci hor.

Odjezd: z Turnova ve 13,30 hod. 23.5.2002
Příjezd: do Turnova ve 20,00 hod 26.5.2002

Orientační program :
Čtvrtek 23.5. : Odjezd z Turnova přes Sedmihorky a Jičín do Terchové -ubytování v mládežnické ubytovně většinou ve čtyřlůžkových pokojích.
Pátek 24.5. : Horská túra v oblasti Rozsutce.
Sobota 25.5. : Horská túra hřebenem Malé Fatry k přívozu pod Strečnem - zpět autobusem.
Neděle 26.5. : Dopolední túra v okolí Vrátné doliny - v poledních hodinách odjezd domů.

Program bude volen především s ohledem na počasí! Podrobnější popis pošleme přihlášeným později. V oblasti jsou dvě lanovky, kterými je možno překonat značné převýšení a poté scházet strmými, ale celkem bezpečnými turistickými stezkami zpět do výchozího místa. Zdatnější si budou moci trasy prodloužit dle vlastní úvahy.
Orientační cena :
                 3 x nocleh s polopenzí + autobus = 1600,- Kč

Přihlášky - co nejdříve :
                 OÚ Karlovice nebo Zd.Brožek, Radvánovice 71, telefon 391188


PS: Ještě připravujeme- výlet - Itálie - patrně oblast Dolomit (pokud bude zájem)

ALEJ A SMRT - úvaha
Lidová moudrost praví, že jediná spravedlnost tohoto světa je smrt. Myšleno na lidi! Není pochyb, že je tomu tak, že skon čeká na každého, komu kdosi vdechl život. Na této planetě to platí nejen pro lidi. Platí to na vše živé. Na vše živé znamená, že to platí i na stromy. Mnohokrát jsem se zamýšlel, proč lidé, to co chápou u sebe, nechápou u stromů. Povolání lesníka je o zrodu, životě a konci stromů. Tak, jak to předurčila příroda ve svých zákonech. A přece - po celá ta dlouhá léta mé lesnické práce, jako by lidé ty konce nechápali. Tehdy i nyní stejná téma: kácejí, drancují, ničí, dřevařská loby, škůdci lesa, ….
Asi před deseti lety jsem u čerstvě vykácené paseky mezi Sedmihorkami a Podhájem nad Pilským rybníkem potkal dvě bělovlasé dámy. "Byla jsem tu jako malá holka. To byl tady krásný les, nádherný - a vy jste ho teď, ničemové, vykáceli." "Můj Bože paní, ten les tu ale před tím také někdo vysázel … Zestárnul … Churavé duby roznášely do okolí nemoc současné doby nečistého ovzduší tracheomykózu, stářím prohnilé smrky každým rokem víc a víc podléhaly větru a stávaly se lákavou nabídkou pro kůrovce. Přijďte se podívat za padesát let! Budou tu krásné buky z náletu a spousta zdravých dubů a smrky a štíhlé modříny, co nemají rádi ochranáři. I bělavá kůra jedlí tu bude prosvítat." Chvíli se na mě dívala, jestli pozvání myslím vážně: " Ale to já tady už dávno nebudu." " To máte pravdu paní, ani já! Pošlete prapravnučku. Až se tu povede z hochem za ruku, jako vy tenkrát, určitě to krásno kolem si bude taky pamatovat celý život. Teď ale, vy i já máme smůlu. Ty staré stromy umíraly dřív než my. A jiné umřou, až tu my nebudeme."

Asi se teď ptáte, proč píši o lese a ne o aleji. Ale to všechno je i o aleji. Je to o stromech - velice stručně - jak žijí, jak umírají.

Není pochyb, že alej od Sedmihorek k Turnovu je výraznou dominantou našeho kraje. Patří k obrazu krajiny, nosíme ji v srdci. Máme to štěstí, že jsme s ní žili - někdo celý život, jiný čtyřicet nebo taky třeba jen pár let. Před tím - když tu nebyla, byly tu patrně jiné aleje, jiné dominanty. Pak ji kdosi vysázel, generace před námi ji viděli vyrůstat do krásy a vůně prvních květů. Ty jiné dominanty odnesl čas… A naše generace se dožila toho, že alej umírá. Mezery v ní jsou stále četnější a rozsáhlejší. Zacelujeme ty šrámy času novými stromky, ale alej jako celek chřadne dál. Děravá těla starých lip už nedokáží odolávat větrným poryvům a bouřím. Kdyby tu nebyla trať a silnice, dalo by se říci - nechme ji dožít. Trať a silnice tu ale jsou a riziko je veliké. A časem bude narůstat. Můžeme se ptát: přišel už čas rozhodnutí ? Nebo se má ještě pět, deset, dvacet roků čekat? A kdo rozhodne? Jak velké je to riziko, a kdo si vezme na sebe odpovědnost, kdyby se - nedej Bože - něco stalo. A stát se může, ta pravděpodobnost bude stále větší. A jak se vyplatí ta opakovaná a stále více zbytečnější údržba, nebylo by lepší dát peníze do výsadby nové aleje?

Události poslední doby - několik novinových článků a stavu aleje, nedávná údržba za 800.000 Kč, ohrožená doprava, nabouraná budova a s ní spojené nemalé náklady - to vše podněcuje otázku - jak dál. Necítím se povolaný radit, či otázky zodpovídat. Spíše mě cosi napadlo. Není právě nyní vhodný okamžik pro vznik nové dominanty? Na místě dnešní aleje? Nebo třeba padesát metrů od kolejí založit alej novou. Jednořadou, dvouřadou? A vést tou řadou třeba cyklotrasu. Cestičku z pohádky o Českém ráji …. Třeba od Turnova k Troskám ? Fantasmagorie ? Problémy s pozemky? S terénem, s vhodností půdy,s … Co ale je bez problémů. Má se tu někde stavět nová silnice …,neurychlit rozhodnutí o její trase a tím i o aleji…. bude přebývat zemina z výkopů…, dala by se využít k úpravě terénu …. Rozhodně by nás ztráta té dnešní aleje tolik nebolela, kdyby tu rostla nová. A za padesát, za sto let - voňavá, stinná pěšina … Budou tu lidé ? Budou tu kola ? Byly by tu lípy!

Rozhodování nebude lehké a nevyhoví všem. Když jedu kolem a vidím ta nemocná ležící těla a vidím příznaky nemoci i na těch stojících, vím že se rozhodnutí blíží. Ani velké peníze nepomohou. Snad něco oddálí, spíš více pokazí … Dívejme se a rozhodujme bez emocí. Ani slzy nám nepomohou, ani řetězy. Už to tak v přírodě chodí, že umírají lidé a umírají stromy. Jenom neumírají najednou. A tak se stává, že stromy odejdou a my na ně můžeme ještě chvíli vzpomínat. A nebo odejdeme my a stromy si ještě dlouho šeptají, že je tu kdysi, kdosi sázel. Nic jiného v té prostotě života není třeba hledat. Smiřme se s tím, že naše alej, bohužel, zestárla.

Většinou ty, kteří sázeli si nijak výrazně neuvědomujeme. Už je to dávno - jejich jména odvál čas. Většinou ty, kteří kácí, zatracujeme. Žijí tu s námi - proč jim nespílat! Pokud někdo pojedete silničkou od Přáslavic k Radvánovicím, zdobí tu cestu už několik let stromořadí břízek. Zelenou cestu vroubí jeřáby ! Jak dlouho bude trvat, aby se z vysázených lip u silničky z Roudného do Blatce stala dominanta ? Všimli jste si vůbec ? Zaznamenali jste zrod nové aleje podél silnice z Radvánovic do Štěpánovic ? Pokud bude náhodou číst toto zamyšlení nějaký kronikář naší doby, nechť zaznamená moudrý výrok paní starostky Špačkové z Karlovic : " Až ty stromy budou někdy překážet, ať si je porazí - a vysází nové." Dalším generacím tím kronikář zanechá dvě důležitá poselství - jméno, kdo se o té aleje kdysi zasloužil a také přání, že je nikdo nemusí litovat, až také zestárnou …
Vraťme se ke kácení, kterým jsem svoji úvahu začal. Přijďme se podívat, jak vypadá ta paseka u Sedmihorek po deseti letech. Svěží mladá kultura hýří životem a roste do krásy. Mechem porostlé rozpadávající se pařezy, kdysi nemocných dubů, smrků a borovic, jen houbařům v hustém houští připomenou stále se opakující zákonitosti času. A jestli se sem přijde podívat ta vnučka s hochem za ruku - a její dcera a její vnučka - a vy všichni, co půjdete v příštích sto letech - vím, že budete myslet na život! Až pak někdy, jednou přijde čas …
Nezávidím těm, kteří o aleji ze Sedmihorek k Turnovu musí rozhodnout. Kdo všechno o ní bude hrát ! Nejvíc budou křičet ti, kteří toho v životě moc nevysázeli. Nebo pár stromů s velkou slávou před kamerou, mrkev na zahrádce … Na jediné spravedlnosti tohoto světa to ale stejně nic nezmění. A tak se vám všem, kteří jste dočetli až sem, omlouvám. Svoji úvahu jsem měl nazvat - alej a život .
Zdeněk Brožek - fořt v.v.

| Hlavní stránka |