Historie letních turistických autobusů v Českém ráji

V roce 2000 se poprvé v létě po území Českého ráje rozjely tzv. turistické autobusy. Jejich smyslem je zejména odlehčit exponovaným místům v centrální oblasti Českého ráje a nabídnout turistům alternativu, aby nemuseli při každé cestě za pamětihodnostmi a přírodními scenériemi používat vlastní automobily. Dvě trasy ( Turnovská a Sobotecká) přepravily vloni zhruba 2500 cestujících.

V roce 2001 již bylo k dispozici tras šest, kromě Turnova a Sobotky se zapojil také Jičín a Mnichovo Hradiště. Přepraveno bylo skoro 12 tisíc lidí a skoro jeden tisíc jízdních kol.
Největší zájem byl o naši tzv. červenou trasu ( Turnov - Sedmihorky - Újezd pod Troskami - Troskovice - Hrubá Skála - Vyskeř - Turnov), která přepravila 3 227 cestujících a 179 jízdních kol.

V roce 2002 je opět nositelem projektu Mikroregion Český ráj za spolupráce okolních Mikroregionů Podhůří, Podkozákovsko, Kozákov a Český ráj Pod Mužským. Projekt svým rozsahem zasahuje do území tří krajů:Královéhradecký kraj, Liberecký kraj a Středočeský kraj mezi městy Turnov, Semily, Jičín, Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště s napojením celého systému na oblast Jablonce nad Nisou. Počet zúčastněných obcí a měst v tomto roce dosáhl čísla 29.
Na základě zkušeností z r.2001 byly linky upraveny do 6ti tras o celkové délce 208 km. Bylo přihlédnuto i k návaznosti na linku Jabloneckého cyklobusu, který byl v provozu od dubna do září. Za celou sezónu 2002 bylo na všech trasách přepraveno 15.200 osob a 985 kol.
Co se týká propagačních materiálů, byl vydán leták s vyznačením tras v nákladu 17.000 ks, plakát s mapou a jízdními řády v počtu 2.000 ks a turistické noviny v nákladu 10.000 výtisků. Mimo to byly dostupné informace na internetových stránkách zúčastněných měst a obcí, informačních středisek v okolí a firem podílejících se na realizaci projektu ČSAD Semily a.s. a JENA-CZ s.r.o.

ROK 2003

V tomto roce navazuje nositel projektu Mikroregion Český ráj na úspěšnou řadu předchozích ročníků co do územního rozsahu, tak i do počtu zavedených linek. Projektu se v letošním roce účastní více než 30 obcí a měst a to : města Bakov n.J., Jičín, Kosmonosy, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Rovensko p.Tr., Semily, Sobotka, Turnov, Železný Brod, obce Boseň, Branžež, Holín, Hrubá Skála, Chuchelna, Jinolice, Kacanovy, Karlovice, Kněžmost, Koberovy, Libošovice, Malá Skála, Mírová p.Koz., Mladějov, Olešnice, Podůlší, Radostná p.Koz., Troskovice, Újezd p.Tr., Všeň, Vyskeř, Záhoří.
Projekt je v roce 2003 spolufinancován nejen jednotlivými obcemi a městy, ale i krajskými úřady dotčeného území, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje a Středočeského kraje.
V rámci propagace bylo pamatováno i na zahraniční turisty a to hlavně díky získanému grantu z programu Phare. Na začátku sezóny byl distribuován barevný leták vyrobený ve třech jazykových mutacích (česky, německy a anglicky). V dubnu byl vydán dvojjazyčný (česko-německý) plakát s mapou linek turistických autobusů a jízdními řády. A samozřejmě před zahájením provozu vyšly již tradiční Turistické noviny Český ráj 2003, které se staly oblíbeným průvodcem návštěvníků našeho regionu.

ROK 2004

V roce 2004 došlo k rozšíření sítě o dvě další linky na současný stav 8 autobusových linek. Celkově bylo přepraveno již 20 041 cestujících. Stoupající prestiž systému potvrdil zájem provozovatele autobusových linek na Jablonecku o napojení celého systému na oblast Jablonce nad Nisou linkou mezi městy Turnovem a Jabloncem nad Nisou.

 

| Hlavní stránka |