Vesnice roku 2002 v Libereckém kraji

TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI OBLASTI

 

Turistické cíle a zajímavosti v Českém ráji

Adamovo lože – skalní reliéf vytesaný do pískovce. Nechal jej zřídit František Adam – bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství. Adamovo lože mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštějna – zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama.

ArboretumBukovina – původně zámecký park vznikl na rozloze 2.73 hektarů v letech 1860 – 62. V arboretu je informační středisko Správy CHKO Český ráj.

Hlavatice – osamocená pískovcová skála 300 m n.m. na SZ okraji Hruboskalské plošiny. Rozhled na Turnovsko, Ještědský hřeben, Jizerské hory,…

Hrubá Skála – zámek na pískovcových skalách, stojí na místě původního hradu založeného r.1353. Objekt je využíván jako hotel, přístupné je nádvoří a věž zámku – rozhled na krajinu Českého ráje.

Kopicův statek – roubená usedlost z počátku 19.stol.,v údolí pod statkem se nacházejí basreliéfy s výjevy z českých dějin, jejichž autorem byl majitel statku V.Kopic v polovině našeho století.

Kostel sv.Jiří v Karlovicích – původně gotický kostel založený ve 14.stol., byl r.1850 přestavěn. Opraven v r.1999.

Lázně Sedmihorky – bývalé vodoléčebné lázně z r.1841, nyní středisko cestovního ruchu. Myslbekova busta spoluzakladatele lázní MUDr. Ant.Šlechty. Východisko turistických a cykloturistických stezek.

Mariánská vyhlídka – nejproslulejší vyhlídka Českého ráje, nabízející známé pohlednicové panorama Hrubé Skály,Trosek a Kozákova.

Myšší díra – úzká rozsedlina ve skalách, kterou vede turistická cesta ze Zámecké rokle na parkoviště před zámkem Hrubá Skála.

Skalní město – jedna z nejkrásnějších a nejzajímavějších oblastí Českého ráje. Málokde ve světě najdeme tak rozmanité, bizarní, romantické a půvabné útvary, vytvářené miliony let působením vody, slunce, mrazu a větrů.Lidová fantazie dala skalním útvarům podle jejich podob různé názvy: Kočičí hlava, Sfinga, Čarodějnice, Lebka, Mnich apod. Ze zajímavých útvarů tohoto největšího skalního města Českého ráje je to především Zkamenělá kapela, která je tvořena skupinou vysokých osamělých skalních útvarů, které se podobají zkamenělým lidským postavám.

Symbolický hřbitov horolezců – založen pod stěnou Nekonečné skály. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška vešla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru r.1970, kde ironií osudu zahynul i nositel myšlenky pietního památníku horolezců Karoušek.

Valdštejn – zřícenina raně gotického hradu ze 13.stol., původně rodové sídlo Valdštějnů. Vyjímečnou hodnotu má kamenný most s barokními sochami a kaple sv. Jana Nepomuckého.

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Turnov – město drahých kamenů,výroba šperků z českých granátů, Okresní muzeum Českého ráje, zámek Hrubý Rohozec, Dlaskův statek

Trosky – symbol Českého ráje,zřícenina hradu – přírodní památka

Rovensko pod Troskami – dřevěná zvonice s obrácenými tzv. rebelantskými zvony

Kozákov – naleziště polodrahokamů, rozhledna 744 m n.m., překrásný výhled do krajiny Českého ráje a na Krkonoše.